Różności

21 lutego – Dzień Języka Ojczystego

Autor: 21 lutego 2019 One Comment

Dziś mamy szczególną okazję do językowych rozważań, a jest nią Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (International Mother Language Day) ogłoszono po raz pierwszy w 2000 roku z inicjatywy UNESCO. Organizacja alarmuje, że statystycznie co dwa tygodnie zanika jeden język. Według pesymistycznego scenariusza do końca XXI wieku zaledwie jedna dziesiąta z obecnie istniejących języków będzie nadal w użyciu. Trudno sobie wyobrazić, jak ogromna byłaby to szkoda dla bogactwa kulturowego i historii, której język jest przecież szczególnym nośnikiem.

Data 21 lutego jest tu nieprzypadkowa. Dzień ten wybrano dla upamiętnienia wydarzeń z 1952 r., dokładniej czwórki studentów, którzy zginęli w proteście w obronie statusu języka bengalskiego jako języka urzędowego w Pakistanie (pod który podlegał ówczesny Bengal Wschodni). Do dziś w Bangladeszu 21 lutego jest dniem wolnym od pracy.

Niewątpliwie warto uczcić to może niezbyt szumne święto przynajmniej refleksją. Język naszej rodzimej kultury kształtuje nas przecież nie mniej, niż my kształtujemy jego. Od dawna wiadomo wszak, że konstrukcja i treść języka odzwierciedla sposób myślenia, który z kolei – w perspektywie całych narodów – ukształtowały setki lat ich historii. Dziś, gdy nasze historie splatają się coraz mocniej, nie powinno dziwić, że nasze języki również mocniej się mieszają, a jednocześnie trudniej kultywować ich indywidualne brzmienia.

W ramach świętowania możemy także zaszaleć i na przekór śródtygodniowym stresom i obowiązkom uraczyć się ulubioną książką – rodzimego autora, oczywiście. Albo biletem do teatru, a choćby i filmem, grunt, by raczenie było świadome, i językowo syte wręcz i bogate. O studiowaniu zasad poprawności i uprawianiu dobrej, czystej polszczyzny nie wspomnę – tym zajmujemy się przecież na co dzień.

 

 

Jeden Komentarz

  • Freja pisze:

    Taki dzień powinien być obchodzony codziennie, a poza tym przydałoby się nam ustawodawstwo chroniące język ojczysty podobne do francuskiego. Od obecnego zalewu angielszczyzny aż zęby bolą.