Między 21 do 26 maja 2019 r. w Krakowie odbywa będzie kolejny Copernicus Festival. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest język. Nazwiska gości nie pozostawiają cienia wątpliwości – mili językowcy, notes w dłoń i na festiwal marsz!

 

Mimo niedługiej, bo zaledwie czteroletniej tradycji Copernicus wymienia się już wśród z najważniejszych w Polsce wydarzeń łączących kulturę, sztukę i naukę. Festiwal jest wspólnym dziełem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ i Fundacji Centrum Kopernika, Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz wydawcy „Tygodnika Powszechnego”. Celem przedsięwzięcia są popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie relacji pomiędzy nimi a innymi dziedzinami kultury.

D. Gilbert i R. H. Frank na Copernicus Festival 2018

Lingwistyka i neurolingwistyka rozwijają się dziś w najlepsze, odkrywamy coraz to nowe zależności pomiędzy funkcjami mózgu a przetwarzaniem języka. Fundamentalne pytania dotyczące tej dziedziny wciąż jednak pozostają przedmiotem dyskusji i fascynacji. Czy człowiek najpierw komunikował się z innymi, czy może z samym sobą? Na ile można, a na ile trzeba narzucać i egzekwować reguły języka? Czy maszyny opanują pojęcia abstrakcyjne na tyle, by były w stanie wymyślać żarty i filozofować?

Nad tymi i wieloma innymi zagadnieniami dyskutować będziemy w trakcie tegorocznego festiwalu Copernicus. W programie między innymi:

  • wykłady: fizyk Paul Davies, antropolog Daniel Everett, lingwistka Elżbieta Tabakowska, filozof Charles Taylor, filolog-polonista Jerzy Bralczyk
  • spotkania i dyskusje: m.in. przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Językoznawczego Renata Przybylska, antropolog Aleksandra Krupa-Ławrynowicz, badacz gramatyki polskiego języka migowego Paweł Rutkowski, fizyk Marek Demiański, scenografka Barbara Hanicka
  •  pokazy filmów: Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, Lektor, Motyl i Skafander, Papusza, Kieł
  •  koncerty: Łona, Webber & The Pimps, Mikser, Sławomir Zubrzycki & Daniel Elgersma.

Jak informuje organizator, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny i otwarty. Wyjątkiem są wybrane warsztatów, na które należy się wcześniej zarejestrować. Pełny program dostępny jest na stronie festiwalu.